Revit – jak dbać o jakość pliku. Jak uniknąć problemów z projektem.

0 Shares
0
0
0
0

Wielkość pliku jest jedną z oznak kondycji naszego projektu. BIM manager powinien monitorować wielkość pliku centralnego Revit-a. Jeśli plik zaczyna się w sposób niekontrolowany rozrastać powinna zapalić nam się lampka awaryjna. W tym wpisie postaram się przedstawić zagrożenia i taktyki umożliwiające utrzymanie pliku pod kontrolą.

Kiedy plik jest za duży ?

Max. wielkość jest determinowana przez RAM naszego komputera. Wieść głosi że plik nie powinien być większy niż 1/20 pamięci RAM. Np. RAM=8GB , max. rozmiar pliku = 400MB. W momencie przekroczenia tej wartości plik oczywiście będzie nadal działał, lecz zacznie wykorzystywać pamięć dysku twardego aby zrekompensować niedobór w pamięci RAM. Jest to najczęściej równoważne ze spowolnieniem pracy komputera do tego stopnia, że praca jest praktycznie niemożliwa.

Revit nie korzysta z zasobów kart graficznych, lub ta współpraca przebiega dosyć słabo, więc kierując się zakupem nowego sprzętu postaraj się aby nie zabrakło w nim RAM-u i procesora nowej generacji.

Przejdźmy do wskazówek.

Monitoruj

Jeżeli plik już na wczesnym etapie projektu jest spory, z czasem będzie się rozrastał. Lepiej zapobiegać niż leczyć. Nie warto czekać aż plik osiągnie granicę z punktu 1. Najlepiej gdyby wartość max. rozmiaru została pomniejszona o 50MB tak aby zachować bezpieczną granicę. Znając wartość ekstremum i poszczególne fazy projektu wiemy kiedy należy interweniowa

Dodaj RAM

Najszybszym sposobem z poradzeniem sobie z wielkością pliku jest dokupienie pamięci RAM, co powinno być logiczne po pierwszych dwóch punktach. RAM nie jest jednak remedium na wszystkie bolączki. Duże pliki mogą odsłonić fundamentalne problemy związane z przemodelowaniem, konserwacją pliku, strategią podziału pliku.

Podziel projekt

Podział projektu na mniejsze elementy to jedno z rozwiązań. Strategia powinna być tworzona indywidualnie dla każdego projektu. Możemy podzielić projekt na: budynki, poziomy, fazy, branże, podział w siatce konstrukcyjnej. Po podziale mniejsze modele są łatwiejsze w zarządzaniu niż jeden duży plik.

Uważaj z poziomem szczegółowości (ang. overmodeling)

Poziom szczegółowości modelu powinien być uwzględniony w BIM Execution Plan i konsekwentnie realizowany. Każdy dodatkowy (czytaj zbędny) szczegół wpływa na wielkość pliku. Postaraj się dokonać rewizji modelu co pewien czas przy ważnych etapach projektowych i usuń przemodelowane obiekty/rodziny Revit.

Uważaj na rodziny pobierane z internetu, jeżeli ich wielkość przekracza kilka megabajtów, sprawdź co sprawia że plik jest tak duży, lub poszukaj alternatywy. Dużo rodzin posiada wewnątrz pliku geometrię z innych programów. Rozbity plik CAD w rodzinie może powodować znaczny wzrost wielkości pliku. Spróbuj tez skorzystać z narzedzie PURGE (wyczyść nieużywane) w edytorze rodziny.

Konserwacja pliku. Korzystaj z wbudowanych funkcji programu.

Każdy plik Revit powinien być poddany co pewien czas konserwacji aby utrzymać go w dobrej kondycji. Pozwoli nam to również na uniknięcie pojawienia się błedu uszkodzonego pliku ang. “File Corrupted”:

  1.  Compacting: Nie poprawia to wprawdzie wydajności ale pozwala na szybsze kopiowanie i daje informacje na temat rzeczywistej wielkości pliku. Wykonuj przynajmniej raz /tydzień.
  2. Auditing. Audit pomaga zidentyfikować elementy mogące potencjalnie spowodować błąd “Corrupted”. Audyt nie może być wykonany dopóki wszystkie pliki lokalne się nie zsynchronizują a użytkownicy nie zrzekną się worksetów. Audit jest dostępny przy otwieraniu pliku (Revit->Open->Audit).
    Audit
  3. Purging: Usuwa nieużywane rodziny, materiały, inne wybrane elementy. Model powinien być czyszczony przy każdym wydaniu projektu i ważnych kamieniach milowych. Część sprzątania musi zostać wykonana manualnie np. usunięcie niektórych widoków, rodzin wstawionych w projekcie, rozbicie grup, usunięcie opcji projektowych (design options).
    Purge
  4. Warnings: Nie ignoruj błędów. W pierwszej kolejności skup się na ostrzeżeniach skierowanych do geometrii , przed tymi dotyczącymi pojedynczych widoków (ang. view specific). Raport Warnings można wyeksportować do formatu HTML i wydrukować. Staraj się dokonywać rewizji błędów raz/tydzień.

    Systematyczna analiza pozwala na dostrzeżenie pewnych powtarzających się problemów które być może należy rozwiązać z zespołem projektowym.
    Warnings

Bibliografia: Augi World, November 2014, s. 10-11.

0 Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

You May Also Like

Czy Revit to BIM? Co to Revit

Revit- to słowo coraz częściej pojawiające się na ustach budowlańców i architektów. Budzi różne skojarzenia, zarówno pozytywne jak i negatywne. Często również dochodzi do niezrozumienia czym właściwie jest Revit. Czy to nowszy CAD? Czy Revit to BIM? Czy Revit to 3D? W tym wpisie postaramy odpowiedzieć na te pytania.
Czytaj dalej